Co jest konieczne, by dobrze nauczyć się angielskiego?

From Antimoon Translation Project

Wersja oryginalna: What is necessary to learn English well?

Nauka angielskiego wymaga działania. Możesz znać wiele metod nauki, lecz jeśli nie zaczniesz ich stosować, nic nie zyskasz. Prawdę mówiąc, jeśli chcesz dobrze nauczyć się angielskiego, musisz zmienić swoje życie. Oto kilka przykładów rzeczy, które będziesz musiał robić:

  • codziennie przez godzinę czytać książkę po angielsku, analizując gramatykę w zdaniach i sprawdzając nieznane słowa w słowniku
  • słuchać audiobooków lub innych nagrań w języku angielskim, często je zatrzymując i starając się zrozumieć, o czym jest mowa, a także naśladując wymowę osoby mówiącej
  • spędzić popołudnie na ćwiczeniu wymowy angielskiego "r"
  • pisać e-maile po angielsku w staranny sposób, co 20 sekund korzystając ze słownika lub wyszukiwarki internetowej, po to by upewnić się, że każde słowo zostało napisane poprawnie (i nie przejmując się, że napisanie jednego zdania zajmuje 5 minut)
  • myśleć nad zdaniem, które właśnie przeczytałeś po angielsku, zastanawiając się, czy mogłoby w nim być "a" zamiast "the", a następnie poszukać podobnych zdań w Internecie, aby uzyskać odpowiedź
  • idąc ulicą, budować sobie w głowie proste zdania po angielsku (mówiąc do siebie o rzeczach, które widzisz wokół)

Kto byłby w stanie robić wszystkie te szalone rzeczy? Tylko ktoś, kto lubi je robić. Jeśli chcesz nauczyć się dobrze mówić po angielsku, będziesz musiał stać się taką osobą. Z całą pewnością nie możesz nie lubić tych rzeczy. Czy kiedykolwiek słyszałeś o człowieku, który odniósł sukces poprzez robienie czegoś, czego nie znosił?


Problem nauki i nauczania języka angielskiego można podsumować jednym zdaniem: Każdy chciałby dobrze mówić po angielsku, ale większość nie ma ochoty spędzać czasu na samodzielnej nauce (prawdopodobnie dlatego zapisują się na lekcje angielskiego i liczą na to, że nauczyciel wbije im wiedzę do głowy).

Ten brak motywacji oznacza, że uczący się zasadniczo nie poświęcają swojego czasu na naukę angielskiego, a nawet jeśli, nie robią tego regularnie. Przykładowo, typowy uczeń byłby w stanie uczyć się czasowników frazowych (phrasal verbs) przez 12 godzin przed egzaminem. Jednak nie będzie on czytał książki po angielsku codziennie przez 30 minut. Po prostu nie uważa on nauki angielskiego za wystarczająco przyjemną czynność, więc weźmie się za nią tylko wtedy, kiedy naprawdę będzie musiał. Kłopot w tym, że olbrzymi jednorazowy wysiłek nie daje praktycznie nic, zaś drobne czynności wykonywane codziennie składają się na spektakularny sukces.

Jeśli jesteś jedną z takich osób i nie masz ochoty ćwiczyć wymowy "r" ani codziennie myśleć o angielskich zdaniach, mamy dla ciebie wiadomość: będziesz musiał sprawić, że będzie ci się chciało to robić. Innymi słowy, będziesz musiał popracować nad swoją motywacją. Na szczęście istnieją sprawdzone techniki, które ci w tym pomogą.

Typowy uczeń a uczeń zmotywowanyedit

Paula jest typową osobą uczącą się angielskiego z raczej niskim poziomem motywacji. Czasami jednak zdarzają jej się momenty wysokiej motywacji – na przykład na dzień przed testem z angielskiego albo tego dnia, gdy nie mogła porozumieć się z zagranicznym klientem, który zadzwonił do niej w pracy. W takich sytuacjach zaczyna myśleć: "Muszę coś zrobić z tym swoim angielskim!". Jednakże zdarza się jej to bardzo rzadko – najwyżej raz w miesiącu. Więc nawet gdy uczy się w miarę intensywnie (np. przez całe dwa dni przed egzaminem), jej rezultaty są słabe, gdyż w ciągu miesiąca zapomina 90% rzeczy, których się uczyła. To żadna niespodzianka: Ludzka pamięć działa w taki sposób, że wiedzę trzeba cały czas odświeżać – inaczej po prostu się ją zapomina.

A teraz przyjrzyjmy się innej uczennicy – Judy. Czytuje ona specjalną książkę dla osób uczących się języka angielskiego (napisaną prostym językiem) prawie codziennie przez pół godziny. Kupiła także słownik angielsko-angielski i sprawdza w nim słówka za każdym razem, gdy nie zrozumie jakiegoś zdania w książce. Na początku regularna nauka sprawiała jej trudności: Czytanie książek i korzystanie ze słownika nie były dla niej "normalnymi czynnościami", a każde zdanie okazywało się wyzwaniem.

Ale dzisiaj, po zaledwie dwóch tygodniach, Judy czyta już o wiele szybciej. Często natrafia na słowa, których nauczyła się w ostatnim czasie. Kiedy je rozpozna, nie musi już korzystać ze słownika – dlatego wie, że zrobiła postępy. Judy czuje, że ostatnio posunęła swój angielski mocno do przodu, i jest chętna do dalszej nauki. Każdego dnia nie może się doczekać, aż wróci do czytania swojej książki. Daje jej ona szansę, by wykorzystać wiedzę, którą już zdobyła (cieszyć się postępami) i nauczyć się jeszcze więcej. Judy czyta regularnie, więc niewiele zapomina, a jej zasób słownictwa ciągle wzrasta.

Judy jest na dobrej drodze. Wkrótce będzie w stanie czytać angielskojęzyczne gazety i inne teksty przeznaczone dla native speaker'ów.

Radość nauki poprawia pamięćedit

Kto lubi uczyć się angielskiego, poświęca temu więcej czasu i robi to regularnie. Wysoki poziom motywacji ma też inne zalety – ułatwia on utrwalanie nowych słówek i struktur gramatycznych. Dzieje się tak, ponieważ mózg łatwo zapamiętuje informacje na tematy, które nas interesują (na przykład, niektórzy ludzie lubią historię i wiedzą wszystko o drugiej wojnie światowej. Gdyby "normalnej osobie" kazać zapamiętać te wszystkie fakty, nigdy by jej się to nie udało.). Tak więc radość z uczenia się daje podwójne rezultaty.